Кредитний рейтинг випуску облігацій ТОВ «СОКОВИЙ ЗАВОД КОДИМСЬКИЙ» підтверджено на рівні uaА Кредитний рейтинг випуску облігацій ТзОВ «Ринок сільськогосподарської продукції «Шувар» підтверджено на рівні uaВВВ+ Кредитний рейтинг Кропивницької міської територіальної громади підтверджено на рівні uaА Кредитний рейтинг АКБ «ІНДУСТРІАЛБАНК» підтверджено на рівні uaАА Кредитні рейтинги випусків облігацій ТОВ «УЛФ-ФІНАНС» підтверджено на рівні uaА+

Головна »  Аналітика »  Аналітика

Аналітика

02.09.2010

Огляд ринку коксовугільних брикетів

Коксовугільні брикети виконують функції твердого палива і використовуються переважно металургійними підприємствами на рівні з коксом при виробництві сталі. Попит на коксовугільні брикети залежить від обсягів виробництва металу, а також забезпечення металургійних підприємств коксом і цінами на нього. Вітчизняна металургійна галузь є однією з найбільш енергозатратних сталеварних галузей у світі. Використання коксу при виплавці чавуна перевищує майже у половину обсяги використання його у країнах ЄС.

Конкурентними перевагами виробництва коксовугільних брикетів є достатність сировини (використовується вугільний дріб’язок, який утворюється як при видобуванні вугілля, так і при використанні коксу металургійними підприємствами) і менша її вартість по відношенню до вартості коксівного вугілля і коксу.

Взагалі ринку чорних металів притаманні нестабільність попиту і цін та залежність від загальноекономічних циклів. Технологічна відсталість вітчизняних металургійних підприємств і висока питома вага зносу виробничого обладнання збільшують собівартість продукції. Певні ризики також пов’язані з орієнтацією переважно на зовнішні ринки, де реалізується до 80% продукції, та значна питома вага полуфабрикатів та продукції з низькою доданою вартістю.

У першій половині 2010 року спостерігалося поступове відновлення обсягів виробництва металу всередині країни, що було спричинено позитивними світовими тенденціями. Так, за даними World Steel Association, світове виробництво сталі в липні 2010року порівняно з липнем 2009 року збільшилося на 9,6% і склало 115 млн.т. Усього за сім місяців поточного року порівняно з аналогічним періодом минулого року виплавка сталі в світі виросла на 25% – до 820,965 млн.т.

Металургійні підприємства України в січні-липні збільшили виплавку сталі на 13,6%, порівняно з відповідним періодом 2009 року – до 18,767 млн.т. При цьому слід відмітити, що в липні 2010 року виробництво сталі зменшилося на 9,3% порівняно з липнем 2009 року – до 2,427 млн.т, та на 1,3% порівняно з попереднім місяцем.

При цьому, обсяги виробництва загального прокату за 7 місяців порівняно з аналогічним періодом 2009 року зросли на 14,4% – до 17,568 млн.т. У липні випуск прокату знизився порівняно з липнем 2009 року на 3,5% – до 2,32млн.т.

Протягом 2009 року в Україні було видобуто 72,22 млн.т вугілля, що на 7% менше за результати 2008 року. У 2010 році ситуація змінилася на краще, так, за даними Міністерства вугільної політики, за січень-травень 2010 року видобуто 30791,1тис.т вугілля, що на 727,1 тис.т (на 2,4%) більше показника за аналогічний період 2009 року.

При цьому, енергетичного вугілля видобуто 19664,9 тис.т. Порівняно з відповідним періодом 2009року видобуток збільшився на 366,2 тис.т (на 1,9%).

Коксівного вугілля видобуто 11126,3 тис.т, що більше порівняно з 2009 роком на 360,9 тис.т (на 3,4%).

Енергетичне вугілля переважно використовується у тепловій енергетиці, використання брикетів з бурого вугілля менш ефективне через порівняно низьку калорійність.

З 2004по 2008роки видобуток енергетичного вугілля в Україні переважно зростав, що було пов’язано зі зростанням потреб теплової енергетики та інших споживачів. Обсяги видобутку коксівного вугілля постійно зменшуються внаслідок погіршення геологічних умов, що при збільшенні обсягів виробництва металу призводило до зростання імпорту. Близько 30% коксівного вугілля імпортується.

Рисунок 1.1. Динаміка обсягів видобутку вугілля в Україні, млн.т
Джерело: Міністерство вугільної промисловості (www.mvp.gov.ua)

У січні-липні 2010 року порівняно з відповідним періодом 2009 року імпорт коксу збільшився у 19 разів – до 205,79 тис.т (на 57,12 млн. дол.США). При цьому, в липні 2010 року в порівнянні з червнем імпорт коксу зменшився на 89,9% – до 2,41 тис.т (на 660тис.дол.США).

На внутрішньому ринку спостерігається дефіцит коксівного вугілля, що періодично обмежує можливості вітчизняних металургів.

Основним імпортером коксівного вугілля в Україну є Росія (до 80% обсягів поставок у натуральному вимірі). Зінших значних постачальників слід відзначити Казахстан, який постачає вугілля для «Арселор Мітал Кривий Ріг», США, Канаду та Польщу. Експорт вугілля здійснюється у Словаччину, Австрію, Фінляндію, Чехію.

Так, з Російської Федерації в червні було імпортовано 11,55тис.т коксу (на 4,71 млн.дол. США), з Казахстану – 10,12 тис.тонн (на 3,35 млн.дол.США). З Польщі в червні на українські металургійні комбінати було завезено 2,13 тис.т коксу (на 680 тис.дол.США).

У наступні періоди Росія може обмежити експорт коксівного вугілля через збільшення внутрішнього попиту на цю продукцію. А із закупівлею вугілля на інших ринках, таких як Австралія, Канада, США, Китай, виникають певні складнощі через відсутність в Україні відповідної інфраструктури, зокрема глибоководних портів, які здатні приймати такі вантажі.

Висновок. Основними споживачами брикетної продукції є металургійні підприємства всередині країни. Попит на коксовугільні брикети залежить від обсягів виробництва металу, а також забезпечення металургійних підприємств коксом і цінами на нього. Взагалі ринку чорних металів притаманні нестабільність попиту і цін. До того ж вітчизняна металургія характеризується технологічною відсталістю, високим зносом виробничого обладнання, значною питомою вагою полуфабрикатів та продукції з низькою доданою вартістю та слабкістю внутрішнього ринку. У першій половині 2010 року спостерігалося поступове відновлення обсягів виробництва металу всередині країни, що було викликано позитивними світовими тенденціями. Металургійні підприємства України в січні-липні збільшили виплавку сталі на 13,6%, порівняно з відповідним періодом 2009 року – до 18,767 млн.т.

Тетяна Гулик
Ведущий финансовый аналитик

МОНІТОР

2011 #3(41) Кредит-Рейтингу 10 років

Архів

Пошук рейтинга

Form

розширений пошук