Кредитные рейтинги ООО «ГК ЯРОВИТ» подтверждены на уровне uaВВВ Кредитный рейтинг АО «СГ «ТАС» (частное) подтвержден на уровне uaAА Кредитный рейтинг АО «Универсал Банк» подтвержден на уровне uaAAА Кредитный рейтинг АО «БАНК «ГРАНТ» подтвержден на уровне uaАА Кредитный рейтинг АО «МИБ» подтвержден на уровне uaВВВ+ Рейтинги надежности банковских депозитов обновлены Кредитный рейтинг Акционерного банка «Пивденный» подтвержден на уровне uaAA Кредитный рейтинг АО «ПУМБ» подтвержден на уровне uaААА

Главная »  Аналитика »  Аналитика

Аналитика

11.08.2005

ЦІННІ ПАПЕРИ УКРАЇНИ: Депозитарна інфраструктура: світовий досвід рейтингування

 

Інфраструктура фондового ринку є досить важливим його елементом, рівень розвитку якого демонструє готовність ринку ефективно впли­вати на економіку країни.

Питання про те, що має бути першочерговим: розвиток інфраструктури чи розвиток ринку, належить до категорії проблемних. Одні учас­ники ринку вважають, що сучасна інфраструк­тура задовольняє ринок і не потребує додатко­вих вкладень, інші, навпаки, стверджують, що насправді розвиток інфраструктури має пере­дувати розвитку ринку.

Спір обох сторін дуже просто розв'язати. Справа в тому, що в Україні здебільшого мова йде не про вдосконалення інфраструктури, а про її розбудову за світовими стандарта­ми практично з нуля. Уявіть себе на місці міноритарного акціонера, який одного разу дізнається, що в акціонерного товариства є ще один реєстр і на його акції вже є ще один претендент. Або уявіть себе на місці інвестора, якому дово­диться приймати рішення про купівлю акцій товариства, керуючись не офіційною квартальною звітністю емітента, а досить суб'єктивними плітками з ринку.

Безумовно, інфраструктура вітчизняного ринку потребує розбудови, в яку відповідно держава й учасники ринку по­винні вкладати кошти. Ефективність таких вкладень вже най­ближчим часом здатні визначити іноземні консалтингові фірми, для яких рейтингування суб'єктів інфраструктури фондових ринків виявляється не лише повсякденною спра­вою, а й великим бізнесом.

 

ІНФРАСТРУКТУРНІ РЕЙТИНГИ. Одним із провідних рейтингових агентств у світі, що спеціалізується на рейтин­гуванні суб'єктів інфраструктури фінансового ринку, є Thomas Murray. До його юрисдикції потрапляють тільки депозитарії, зберігачі та різні компанії, що надають інфраструктурні по­слуги на ринку цінних паперів. Сьогодні це агентство рейтингує близько 300 зберігачів, 100 інших суб'єктів інфра­структури ринку капіталів та близько 150 центральних депози­таріїв по всьому світу. Поки що Thomas Murray залишається єдиним у світі агентством, яке виконує рейтингування збе­рігачів на глобальній платформі. Загалом зберігачі, що от­римали рейтинг від Thomas Murray, станом на початок 2005 р. зберігали активи на суму близько $2,4 трлн. Виявляється, навіть на

Заході, де депозитарні інституції працюють бездо­ганно, є потреба у рейтингах зберігачів і депозитаріїв. Втім, здебільшого щодо зберігачів, які отримали рейтинг Thomas Murray, йдеться не про порушення ними умов доступу до ра­хунків клієнтів чи навіть наявність подвійних реєстрів, а про якість послуг, їх зручність та безпеку для клієнтів, що, звісно, враховує і технічну складову роботи депозитарних інститутів.

Для того щоб зрозуміти основи, закладені в рейтингу­вання суб'єктів інфраструктури ринку капіталів, пропонуємо звернутися до процедури присвоєння рейтингу компанією Thomas Murray одному з найбільших французьких збері­гачів IXIS Investor Service.

Поряд із загальним рейтингом за тією самою шкалою рейтинг структурується за 11 позиціями, які врешті-решт і визначають загальний рівень рейтингу (див. таблицю).

Шкала рейтингів Thomas Murray за принципом своєї по­будови нагадує боргові рейтинги S&P, проте містить цікаву особливість: досить широким є діапазон рейтингів з низь­ким і дуже низьким ризиками, практично по три рейтингові позиції по кожній категорії. Спочатку незрозуміло, навіщо агентство диференціює один і той самий рівень ризику на три категорії, проте, коли оглядаєш статистику рейтингів по клієнтах Thomas Murray, не можна не помітити, що більша частина клієнтів компанії має рейтинг від «А-» до «ААА». Іншими словами, більша частина об'єктів рейтингування має низький, дуже низький та екстремально низький ризики, а тому рейтинги Thomas Murray здебільшого спрямовані не на попередження небезпеки, а на визначення конкурентної позиції депозитарних установ на ринку депозитарних по­слуг. Природа цього явища, на нашу думку, породжена ви­соким рівнем корпоративного управління на Заході. Річ у тім, що, коли фінансовий чи виконавчий директор компанії обирає зберігача, йому потрібне обґрунтування, чому він вирішив обрати саме цього зберігача, а не іншого. Йдеться не просто про порівняння якості послуг зберігача з його ціновою пропозицією, а про дуже делікатну справу - про виправдання свого вибору перед акціонерами компанії. Отже, рейтинги Thomas Murray скоріше допомагають ви­значити конкурентоспроможність зберігача і є популярними серед його клієнтів через наявність джерела попиту з боку команди виконавчих менеджерів компаній.

 

ТЕХНІЧНІ КАТЕГОРІЇ. На прикладі французького збе­рігача IXIS Investor Service розглянемо рейтингові категорії, на які звертають увагу в Thomas Murray при рейтингуванні об'єкта. Так, категорії «розрахунки» та «виконання угод» є дуже близькими за змістом. Фактично IXIS Investor Service як зберігач підпорядкований депозитарію Euroclear France, 99% розрахунків за операціями клієнтів проводиться протя­гом однієї доби після їх укладання. Якщо в цього французь­кого зберігача виникають якісь проблеми, то співробітники бек-офісу намагаються з'ясувати все із клієнтами протягом п'яти діб. Невідомо, як часто відбуваються затримки у роз­рахунках в цінних паперах, але, за даними Thomas Murray, вони мають місце. Інша складова розрахунків: рух грошей в IXIS Investor Service на 60% відбувається через SWIFT, що забезпечує відповідну якість і терміновість переказів гро­шей. Безпека зберігання цінних паперів в IXIS Investor Service обумовлена тим, що всі цінні папери у Франції знерухомлені в Euroclear France. Кожний день зберігач звіряє дані депо­зитарію зі своїми даними про кількість наявних на рахунках клієнтів цінних паперів. А оскільки депозитарну систему у Франції побудовано таким чином, що у депозитарію немає даних про власників цінних паперів і він є фактично елек­тронним банком даних, який знерухомлює цінні папери, то, звісно, якість роботи зберігача із клієнтами полягає тільки у виконанні угод та розрахунках за ними.

Категорія «збирання доходів» також є дуже важливою складовою, оскільки саме зберігач на рахунки клієнтів отри­мує дивіденди або процентні доходи за цінними паперами. Процедура збирання доходів в IXIS Investor Service для своїх клієнтів є досить цікавою: співробітники зберігача збирають інформацію про виплату доходів ще до того, як вона здійснюється фізично. Основними джерелами даних про доходи є повідомлення агентства Fininfo. Обробляються та­кож дані агентств Telekurs, Bloomberg та публікації націо­нальної фінансової преси. Виявляється, дізнаватися про но­вини клієнтів із газет та інформаційних повідомлень для збе­рігача є досить корисним, оскільки дозволяє оперативно підго­тувати виплати відповідних сум. Справа в тому, що у Франції депозитарну систему побудовано таким чином, що компанії сплачують доходи за цінними паперами відразу на депози­тарій і тільки після цього зберігач розподіляє їх між фактич­ними власниками. Відповідна операція не може проводити­ся без збирання попередньої інформації. У протилежному випадку зберігач при такій схемі виплати постійно матиме піки завантаженості по виплатах, оскільки виплата кварталь­них або річних дивідендів по різних емітентах часто збігається у часі. У свою чергу, перелік власників цінних паперів того чи іншого емітента часто швидко змінюється, тому без попе­реднього моніторингу виплат акціонерам зберігач має всі шанси затримувати їх, що позначиться на рейтингу.

 

КОРПОРАТИВНІ КАТЕГОРІЇ. Якщо технічні категорії є досить зрозумілими для нас й об'єктивно необхідними для діяльності зберігача, то категорії, пов'язані з корпоративним управлінням, виявляються досить екзотичними. Так, IXIS Investor Service має зобов'язання перед клієнтами висвітлю­вати корпоративні події, що відбуваються навколо емітентів. До таких подій належать збори акціонерів, сплата доходів за цінними паперами, випуск корпоративної звітності і т. ін. Ос­новним джерелом корпоративної інформації для зберігача IXIS Investor Service є фондова біржа Euronext. Повідомлення біржі він перекладає англійською і надсилає клієнтам, вико­ристовуючи різні канали зв'язку. Останнім часом IXIS Investor Service все більше використовує електронні канали: звичай­ну електронну пошту Інтернет і канали SWIFT. Зберігач IXIS Investor Service має на меті обов'язково повідомляти клієнтів про всі корпоративні події протягом 24 годин від дати їх на­стання. І хоча клієнти можуть і самі дізнатися про корпора­тивні події раніше, ніж до них надійде інформація від збе­рігача, інформувати клієнта - власника цінних паперів про найважливіші події в емітента є обов'язком зберігача у Франції. Цікаво, що частина інформації щодо корпоративних подій, наприклад факту виплати доходів за цінними папера­ми, розповсюджується по ринку через IXIS Investor Service автоматично, оскільки оперативним джерелом інформації є депозитарій Euroclear France. Відчутною є тенденція щодо зростання ролі цього депозитарію у розкритті корпоративної інформації. Як наслідок, рейтинг з висвітлення корпоратив­них подій від Thomas Murray більше залежатиме від країни, де працює зберігач, ніж від самого зберігача.

Не менш цікавою є процедура участі IXIS Investor Service у корпоративному управлінні безпосередньо в емітентах, зберігачем акцій яких він є. З 2003 р. у Франції діє система автоматичного віртуального голосування на зборах акціо­нерів - ADP. Поки що важко сказати, наскільки ефективною є ця мрія міноритарних акціонерів, але, безперечно, її прив'язка до зберігачів є абсолютно логічним явищем, оскільки останні забезпечують облік прав власності й одночасно здатні виконувати доручення клієнтів при голосуванні. Перед кож­ними зборами IXIS Investor Service отримує з ADP повідом­лення про збори акціонерів та спеціальний файл-анкету. У свою чергу, зберігач збирає інформацію від акціонерів, які мають заповнити ці файли-анкети, щодо їх голосування на зборах і потім передає вже консолідовану інформацію щодо всіх акціонерів реєстратору. Крім того, консолідовані дані передаються кожним зберігачем окремо до ADP, чим за­безпечується наявність подвійного контролю за якістю да­них. Зауважимо, що у Франції ADP - система, яка діє для всіх зберігачів, отже, приєднання IXIS Investor Service до неї не є заслугою самого зберігача, але позитивно позначаєть­ся на його рейтингу.

 

ГРОШОВІ СПРАВИ. Thomas Murray також оцінює здатність зберігача запропонувати своїм клієнтам систему управління грошовим залишком на рахунках. У випадку з IXIS Investor Service ця проблема вирішується дуже просто: цей зберігач інтегрований у банківську групу CNCE. Ця група по­діляє клієнтів зберігача, для яких здійснюється управління грошовими коштами, на приватних, корпоративних та інсти-туційних інвесторів.

Управління коштами тут передбачає не лише короткотермінові банківські депозити, а й можливість для клієнтів, які позбулись цінних паперів, оперативно прово­дити торгові операції на ринку FOREX (відповідна послуга має скорочену назву FX). FX вже зовсім виходить за рамки компетенції зберігача, але такий фондово-валютний «кок­тейль» для клієнтів є досить зручним, особливо якщо клієнти брокерського підрозділу IXIS починають купувати цінні папе­ри, номіновані не в євро. За допомогою FX вони можуть автома­тично «прохеджувати» свій валютний ризик, не удаючись до операцій зі строковими контрактами.

Іншою формою підтрим­ки клієнтів є можливість їх кредитування. Але безпосередньо IXIS Investor Service не займався кредитуванням у цінних па­перах, надаючи це право іншому підрозділу групи CNCE.

Іншою рейтинговою категорією для зберігачів є їхня можливість надавати інвесторам так звані податкові послу­ги. Фактично зберігач здатний забезпечити звільнення від оподаткування у разі, якщо на це право заслуговує клієнт, або забезпечити процедуру сплати податків, якщо клієнт такого права не має. Втім, у Франції з початку цього року податковий клімат трохи погіршав, майже всі клієнти IXIS повинні сплачувати податок на дивіденди у розмірі 25% і податок на проценти у розмірі 15%. Теоретично вони мо­жуть зменшити відповідні податки, надавши через зберіга-ча відповідні документи до податкових органів країни. Змен­шення податків відбувається для резидентів країн, з якими Франція уклала угоди про усунення подвійного оподаткуван­ня. Додатково IXIS має групу податкового супроводу, яка повідомляє клієнтів про зміни у податковому законодавстві країни, та інформує клієнтів про наявність пільг для них. Фахівці Thomas Murray визнають, що ставка податку у Франції на доходи від цінних паперів поки що може бути зменшена до 0% законним шляхом, через побудову схем. Участь зберігача у забезпеченні процедури сплати податків забезпе­чується міжнародною нормою оподаткування доходів від цінних паперів безпосередньо у джерела сплати. Але якість таких послуг зберігача залежить від кваліфікації його по­даткової команди, її поінформованості про податкові пільги та своєчасного інформування клієнтів про них.

 

ОРГАНІЗАЦІЙНІ ОПЕРАЦІЇ. Особливо важливою ка­тегорією рейтингування діяльності зберігача залишаються внутрішні операції. До цієї категорії належать виписки по рахунках клієнтів, які, наприклад, в IXIS Investor Service розповсюджуються через SWIFT, через Інтернет на основі спе­ціалізованої Інтернет-платформи Antares, а також факсом чи у паперовій формі за бажанням клієнта. У приватних клієнтів найбільш популярним залишається користування системою Antares, що надає доступ до інформації на рахун­ку сім днів на тиждень, 24 години на добу через звичайне Інтернет-лідключення.

Оцінювати «внутрішні операції» та їх безпеку повинні справжні фахівці з ІТ-послуг, яких має Thomas Murray. Тут потрібно оцінити безпеку ІТ-платформи, на якій працює зберігач. Крім того, безпека часто -залежить від кількості грошей, вкладених в устаткування, яке має властивість швид­ко втрачати вартість та застарівати. У випадку з IXIS Investor Service приблизно третина клієнтів компанії використову­ють факси навіть для отримання виписок з рахунку. Це не зручно для компанії, оскільки електронні запити обробля­ються автоматично без присутності персоналу, а факси здо­рожують процедуру інформування клієнтів. При цьому, на думку експертів IXIS Investor Service, факс не є більш без­печним каналом отримання інформації про стан рахунка.

Двічі на рік IXIS Investor Service організовує зустрічі із клієнтами, на яких вислуховує їхні пропозиції щодо вдоско­налення системи внутрішнього контролю. Для покращання якості обслуговування зберігач у своїй структурі має сервіс­ний центр з підтримки клієнтів. У середньому до нього звер­таються 250-300 клієнтів на місяць, запити яких обробля­ються протягом трьох-чотирьох робочих днів. Збільшення витрат на сервісний центр призвело б до підвищення рей­тингу внутрішніх операцій IXIS Investor Service, проте скоро­тило б прибутки зберігача.

Останньою категорією, яку оцінює Thomas Murray в діяль­ності зберігача, є ризик. Тут оцінюється ризик банкрутства зберігача, тому береться до уваги власний капітал остан­нього, його тісні стосунки з іншими учасниками банківської групи чи фінансового холдингу. Оцінюються також опера­ційний ризик, безпека зберігання активів клієнтів та безпе­ка послуг самого депозитарію. Але відповідні ризики у ви­падку з IXIS Investor Service привертають замало уваги, ос­кільки фізично зберігач не має власних сховищ цінних па­перів, всі вони знерухомлені в Euroclear France, рейтинг якого автоматично позначається на рейтингу IXIS Investor Service.

 

ПУБЛІЧНІСТЬ ЗБЕРІГАЧІВ. Слід також зазначити, що обов'язковою частиною публічного рейтингу депозитарних установ від Thomas Murray є подання загальної інформації про зберігача, де зазначаються рік заснування, кількість клієнтів, факти конфліктів з клієнтами і т. ін. Компанія Thomas Murray чітко дотримується принципу публічності рейтингів, оприлюднюючи загальну інформацію про діяльність збері­гача, що рейтингується. Наприклад, із її джерел достовірно відомо, що IXIS Investor Service був перепроданий наприкінці 2004 р. і зараз контролюється групою CNCE, якій належить вагома частка ринку ощадних депозитів у Франції. Втім, до складу групи входять не лише зберігач і класичний банк, а й компанія з управління активами та інвестиційний банк. Thomas Murray також звертає увагу своїх клієнтів на рейтин­ги боргових зобов'язань CNCE за шкалою провідних рей-тингових агентств S&P, Moody's та Fitch; фізичну безпеку операцій зберігача, зауважуючи, що IXIS Investor Service має два операційні центри, розташовані на відстані 300 м один від одного, а також на те, що в цих центрах постійно при­сутні охорона та пожежник.

Відомо також, що на початок 2005 р. приблизно 16% клієнтів IXIS Investor Service були банками чи іншими збе-рігачами, 15% - компаніями з управління активами, 3% -брокерами та дилерами, 66% - інституційними інвестора­ми, до яких відносили страхові компанії, окремі держави, пенсійні фонди. IXIS Investor Service не спеціалізувався у Франції на роботі з нерезидентами, але за їхнім бажанням відкривав рахунки і їм.

Слід зазначити, що, як і до банківської таємниці, у ЄС досить скептично ставляться до таємниці операцій збері­гача. Його операції в цілому, а не по кожному окремому клієнту, мають бути відкритими, так само як і звітність, без якої неможливо визначити операційний ризик у діяльності зберігача. Проте операції по кожному з клієнтів є доступни­ми для органів нагляду через Euroclear, а також для органів слідства за наявності санкції або рішення суду. Цікаво, що у Thomas Murray відкритість зберігачів для регуляторів та громадськості вважають нормою і така відкритість пози­тивно позначається на рейтингу. З іншого боку, IXIS Investor Service є складовою частиною великої корпорації, яка пуб­лічно торгується на біржі, тому інформація про діяльність зберігача автоматично потрапляє до публічної звітності кор­порації, яка окремо визначає ефективність роботи свого кастодіального підрозділу.

Вкрай важливо, щоб діяльність зберігача була відкри­тою, - в ЄС сьогодні це є бажанням великих фінансових холдингів, які контролюють більшу частину великих збері­гачів. їм потрібно продемонструвати громадськості, що між їх інвестиційними й інфраструктурними підрозділами не­має конфлікту інтересів, щоб заздалегідь уникнути публіч­них обвинувачень з цього приводу.

Таким чином, слід зазначити, що рейтинг конкретного зберігача у глобальному масштабі залежить здебільшого від рівня розвитку національної депозитарної інфраструктури, основою якої є великий і надійний центральний депозитарій й інфраструктури і підрозділи інформаційного, розрахунко­вого та корпоративного спрямування, що дозволяють зроби­ти послуги зберігача зручними і безпечними для клієнтів.

Цікаво, що наші дослідження показали, що здебільшого вітчизняні зберігачі технічно готові до того, щоб миттєво копіювати і надавати послуги за аналогією з IXIS Investor Service, крім тих, що потребують наявності центрального депозитарію. Таких висновків можна дійти при порівнянні переліку послуг вітчизняних зберігачів-банків безпосеред­ньо з переліком їх банківських послуг.

За рейтинговою шкалою Thomas Murray наша депозитар­на система має рейтинг «ВВВ», але за наявності подвійних реєстрів та численних скандалів навколо МФС та Національ­ного депозитарію він виглядає поки що авансом для України. Наголосимо також, що в Україні рідко хто згадує про те, що депозитарну інфраструктуру можна використовувати для підвищення якості корпоративного управління та поінформо­ваності інвесторів, а на Заході ця інфраструктура є одним із факторів, що визначає вплив міноритаріїв на якість корпоративного управління у корпораціях. А поки що ключем до ство­рення якісної депозитарної інфраструктури в Україні зали­шається створення Центрального депозитарію, або депози­тарію, який мав би рейтинг, аналогічний Euroclear.

 

Шапран В. Депозитарна інфраструктура: світовий досвід рейтингування // Цінні папери України. – 2005. – №32. – 11 серп. – С. 8-10.

МОНИТОР

2011 #3(41) Кредит-Рейтингу 10 лет

Архив

Поиск рейтинга

Form

расширенный поиск

развернуть

свернуть