Банківська система України – рух у зворотному напрямку
Сьогодні агентство «Кредит-Рейтинг» опублікувало огляд банківської системи України за підсумками 2009 року. В огляді дана оцінка стану банківського ринку, якості активів і ресурсної бази, наведені основні характерні ризики для банків України.
Агентство вважає, що агресивна кредитна політика і боротьба за ринок впродовж останніх років, уявне хеджування власних валютних ризиків шляхом перекладання їх на позичальників негативно відобразилося на діяльності банківської системи. Неадекватна оцінка ризиків при проведенні активних операцій стала однією з основних проблем у 2009 році. Погіршення ділової активності у ряді галузей, нестабільна валютно-курсова політика та відтік ресурсів із банківської системи призвели до погіршення платоспроможності значної кількості банків (впродовж минулого року тимчасові адміністрації НБУ функціонували у 20 банках, із них 10 банків знаходяться у стадії ліквідації). Згідно даним НБУ, в 2009 році обсяг простроченої заборгованості збільшився в 3,9 рази – до 70 млрд.грн.; рівень резервування кредитного портфеля – більш ніж в 2 рази – до 13%.
При цьому, на думку начальника відділу рейтингів фінансових установ агентства «Кредит-Рейтинг» Андрія Коноплястого: «Більша частина банківських установ володіє достатньою можливістю для подолання наявних і потенційних проблем якості портфеля. При збереженні існуючих тенденцій розвитку економіки і валютно-курсової політики, рівень проблемної заборгованості надалі кардинально збільшуватися не буде».
Агентство «Кредит-Рейтинг» звертає увагу на те, що збільшення регулятивного капіталу (включаючи субординований борг, який з 2009 року дозволено залучати в іноземній валюті) дало можливість підтримати фінансову незалежність (адекватність капіталу) на прийнятному рівні (18,08%) і компенсувати збитки від значних витрат на формування резервів. Зазначено, що банки з іноземним капіталом, в основному, підтримували капіталізацію за рахунок залучення коштів в іноземній валюті на умовах субординованого боргу (його питома вага в зобов'язаннях збільшилася до 4%). Такі поступки регулятора дозволили зберегти зацікавленість окремих міжнародних банківських груп у розвитку бізнесу в Україні, оскільки дали можливість останнім хеджувати валютні ризики одночасно підтримуючи капіталізацію дочірніх підрозділів.
Проте, не дивлячись на фінансову підтримку регулятора (обсяг рефінансування за рік склав 30млрд.грн.) і акціонерів (у формі збільшення капіталу на суму більш ніж 36млрд.грн. і субординованого боргу), що значною мірою дозволило компенсувати відтік депозитів і зберегти платоспроможність, ризики для банківської системи залишаються значними.
Банківська система – рух у зворотному напрямку: огляд
Агентство «Кредит-Рейтинг» працює на українському ринку з 2001 року і спеціалізується на визначенні кредитних рейтингів за національною шкалою. З початку своєї діяльності на українському ринку рейтингове агентство «Кредит-Рейтинг» визначило 1081 кредитний рейтинг. Станом на 01.03.2010 р. рейтинг-лист агентства включає 662 кредитних рейтинги: 508 в корпоративному, 105 у фінансовому і 49 в муніципальному секторах. Протягом лютого агентство визначило 8 кредитних рейтингів, поновило 19 кредитних рейтингів, призупинило 5 і відкликало 15 кредитних рейтингів.
Інформацію про всі кредитні рейтинги, визначені агентством за Національною рейтинговою шкалою, наведено в інформаційних системах REUTERS та BLOOMBERG.
Для одержання детальнішої інформації:
Департамент
інформації та комунікації, Марина Проценко, тел. (044) 490-25-50
MProtsenko@credit-rating.com.ua
Профільний аналітичний відділ, Андрій Коноплястий, тел.: (044)
490-25-50
AKonoplyastiy@credit-rating.com.ua