«Кредит-Рейтинг»: передумов для значного посилення інфляції немає
Агентство «Кредит-Рейтинг» не очикує значного посилення інфляції доти, доки зберігаються ключові чинники, що стримують інфляційний процес: невисока активність реального сектору економіки, низька кредитна активність банківського сектору (за попередніми даними скорочення кредитних портфелів як фізичних, так і юридичних осіб за березень склало 5,2 млрд.грн), стримуюча монетарна політика Нацбанку (за результатами березня обсяг мобілізації вільної ліквідності – 23млрд.грн., приріст грошової маси - 3%).
За підсумками березня ціни на споживчі товари залишалися практично на рівні попереднього місяця (індекс споживчих цін за березень знаходився на рівні 100,9%). Проте, усередині споживчої корзини відбувалися цінові зміни на певні види товарів. Так, збільшилися ціни на такі харчові продукти як яйця й фрукти (8% і 7% відповідно), знизилися ціни на цукор (4%). Агентство «Кредит-Рейтинг» вважає, що зазначене зростання цін обумовлене сезонним зростанням попиту. Окрім харчових продуктів у березні виросли ціни на тютюнові вироби на 5,4% (з початку року зростання цін на алкогольні напої та тютюнові вироби склало 37%). Основним чинником підвищення цін стала індексація ставок акцизного збору до рівня інфляції. Надалі можна очикувати кроків Уряду щодо збільшення акцизних зборів у зв'язку із необхідністю наповнення прибуткової частини Держбюджету.
Рейтингове агентство відзначає, що в споживчому наборі послуг ціни на газ, житло, воду, електроенергію практично не змінилися і залишилися на рівні грудня 2009 року. На думку директора Департаменту рейтингових досліджень Ольги Шубіної, відсутність корегування цін на житлово-комунальні послуги на тлі збільшеної ціни за газ у 2010 році призведе або до зростання збитків житлово-комунальних господарств, або до зростання витрат Консолідованого бюджету для покриття різниці у тарифах.
У березні індекс цін виробників продукції склав 103,0%. Основною причиною зростання, як і в попередньому місяці, стало збільшення цін за такими видами діяльності, як видобуток вугілля та виробництво коксу (11% і 13% відповідно), залізної руди (4%). Рейтингове агентство вважає, що зростання цін на світових сировинних ринках на тлі збільшеного споживання були основними чинниками, що обумовили зростання цін на вітчизняну продукцію.
Також виросли ціни (4%) у виробництві продуктів нафтопереробки. Оскільки в середньому близько 90% нафтопродуктів мають імпортне походження (виготовляються з імпортної нафти або ввозяться з-за кордону), оптові ціни в Україні з деяким запізненням дублюють динаміку світового ринку. Проте різкий стрибок цін на АЗС у кінці березня не співставний з підвищенням котирувань на нафту та нафтопродукти на зовнішніх ринках і не був обумовлений існуючою внутрішньою кон'юнктурою ринку, що дозволяє говорити про спекулятивне зростання цін.
Агентство «Кредит-Рейтинг» працює на українському ринку з 2001 року і спеціалізується на визначенні кредитних рейтингів за національною шкалою. З початку своєї діяльності на українському ринку агентство «Кредит-Рейтинг» визначило 1081 кредитний рейтинг. Станом на 01.04.2010 р. рейтинг-лист агентства включає 646 кредитних рейтингів: 502 у корпоративному, 98 у фінансовому і 46 у муніципальному секторах.
Інформацію про всі кредитні рейтинги, визначені агентством за Національною рейтинговою шкалою, наведено в інформаційних системах REUTERS та BLOOMBERG.
Для одержання детальнішої інформації:
Департамент
інформації та комунікації, Марина Проценко, тел. (044) 490-25-50
MProtsenko@credit-rating.com.ua
Департамент рейтингових досліджень, Ольга Шубіна, тел.: (044) 490-25-50
OShubina@credit-rating.com.ua