Попит на зовнішніх ринках стимулює зростання української промисловості
За оцінками рейтингового агентства «Кредит-Рейтинг» зростання ВВП за підсумками I кварталу склало близько 5%, порівняно з аналогічним періодом минулого року. На нашу думку, в найближчі два місяці можна чекати збереження економічної активності в промисловості, яка підтримується кон'юнктурою зовнішніх ринків. У березні, на тлі зростання світових цін на сталь і сировину, підприємства вітчизняного металургійного комплексу збільшили рівень завантаження потужностей і, відповідно, наростили обсяги виробництва (приріст до березня 2009р. - 26%). Більшість вітчизняних метпідприємств законтрактували свою продукцію на квітень-травень, що дозволяє чекати збереження обсягів діяльності в металургійній галузі в короткостроковій перспективі. Проте агентство відзначає, що, не дивлячись на активізацію галузі, фінансове положення низки великих підприємств ГМК залишається досить складним, не вирішені питання боргового навантаження підприємств, що у деяких випадках примушує їх шукати інвесторів.
Зростання обсягів виробництва машинобудівної галузі (на 34% по відношенню до березня 2009 р.) підтримувалося зовнішнім попитом. Внутрішній попит залишатиметься нестабільним і, на думку агентства, відновлення машинобудування, що працює на внутрішній ринок, відбудеться не раніше за стабілізацію ситуації в інших сферах реального сектору, а також після відновлення активного кредитування банківською системою.
У будівельній галузі, не дивлячись на збільшення обсягів робіт, рівень активності підприємств не дозволив вийти на показники минулого року. У I кварталі 2010 р. виконано будівельних робіт, в порівняльних цінах, на рівні 78,6% від аналогічного періоду минулого року, що пояснюється низькою платоспроможністю, обмеженим доступом до позикових ресурсів як самих підприємств, так і інвесторів. Очікувана активізація за рахунок фінансування заходів щодо підготовки чемпіонату Євро-2012 виглядала також малоймовірною, оскільки обсяги фінансування даного напряму незначні. Можна відзначити позитивні очікування інвесторів в березні відносно відновлення активності на ринку житлової та комерційної нерухомості. На нашу думку, посилення інтересу пояснюється швидше побоюваннями потенційних інвесторів відносно знецінення своїх валютних заощаджень на тлі зміцнення гривні, ніж позитивними змінами в реальному секторі економіки.
Як і передбачалося агентством раніше, в березні сталося невелике збільшення активності на роздрібному ринку. Проте, обороти мережевого рітейлу продовжують залишатися нижче за рівень «провального» минулого року (у січні-березні 2010 р. - 97% від аналогічного періоду минулого року). Надалі ми не чекаємо активного відновлення даного сегменту, що обумовлено низкою причин. Серед них – низькі темпи відновлення рівня доходів громадян і, відповідно, споживання. Також варто відзначити переорієнтацію мереж у минулому році на нижчі цінові сегменти товарів і звуження асортименту пропонованої продукції, посилення долі в роздрібному товарообігу організованих ринків, що впливає на зниження обсягів надходжень від продажів. Також агентство звертає увагу, що після реструктуризації заборгованості підприємствами роздрібної торгівлі витрати на обслуговування позикових ресурсів збільшилися. При збереженні оборотів практично на рівні минулого року це може призвести до відновлення проблем із обслуговуванням і погашенням позикових ресурсів і примушуватиме підприємства залучати інвесторів для придбання частини бізнесу.
Зростання обсягів виробництва агропромислового комплексу оцінюється агентством як помірне (5,3% за I квартал по відношенню до аналогічного періоду минулого року). Агентство відзначає, що головним питанням для підприємств залишається отримання доступу до позикових ресурсів і, відповідно, фінансування робіт. На сьогоднішній день банківський сектор досить стримано відноситься до перспектив збільшення кредитування сільського господарства внаслідок істотних ризиків, пов'язаних із ускладненим контролем за витрачанням матеріальних і грошових ресурсів. На наш погляд, для створення умов для подальшого розвитку агропромислового комплексу країни необхідна істотна державна фінансова підтримка в 2010 році.
Надалі, в короткостроковій перспективі, ми чекаємо збереження ділової активності в промисловості. Локомотивами зростання залишатимуться підприємства гірничо-добувного комплексу і машинобудування. Економічна активність підприємств будівельної сфери і торгівлі за результатами поточного року істотно не перевищуватиме рівень минулого року і обмежуватиметься слабким зростанням платоспроможного попиту і відсутністю істотного надходження нових інвестицій або кредитних ресурсів в дані сфери економіки.
Агентство «Кредит-Рейтинг» працює на українському ринку з 2001 року і спеціалізується на визначенні кредитних рейтингів за національною шкалою. З початку своєї діяльності на українському ринку агентство «Кредит-Рейтинг» визначило 1081 кредитний рейтинг. Станом на 01.04.2010 р. рейтинг-лист агентства включає 646 кредитних рейтингів: 502 у корпоративному, 98 у фінансовому та 46 у муніципальному секторах. Протягом березня агентство визначило 4 кредитних рейтинги, поновило 210 кредитних рейтингів, призупинило 32 та відкликало 18 кредитних рейтингів.
Інформацію про всі кредитні рейтинги, визначені агентством за Національною рейтинговою шкалою, наведено в інформаційних системах REUTERS та BLOOMBERG.
Для одержання детальнішої інформації:
Департамент
інформації та комунікації, Марина Проценко, тел. (044) 490-25-50
MProtsenko@credit-rating.com.ua
Департамент рейтингових досліджень, Ольга Шубіна, тел.: (044) 490-25-50
OShubina@credit-rating.com.ua