Підвищення капіталізації частково покращить захист вкладників
Агентство «Кредит-Рейтинг» вважає, що підвищення вимог Національного банку України до капіталізації банків і обмеження щодо залучення вкладів населення спрямовані, в першу чергу, на захист прав кредиторів і зменшення залежності банків від коштів населення. Проте, як показує практика, банки, незалежно від розміру капіталу, можуть бути схильні до високого ризику ліквідності внаслідок відтоку коштів фізичних осіб, якщо банку не буде надана підтримка акціонерів або регулятора.
Постановою НБУ від 09.06.2010р. №273 (набирає чинності 19.07.2010 р.) встановлюється новий мінімальний розмір регулятивного капіталу з 01.01.2012 р. – 120 млн.грн. Також розмір регулятивного капіталу банку не може бути менше статутного капіталу. Окрім цього банкам, в яких на даний момент регулятивний капітал не відповідає новому ліміту, заборонено нарощувати депозитний портфель фізичних осіб.
На думку старшого фінансового аналітика агентства «Кредит-Рейтинг» Андрія Мовчана, посилення вимог НБУ по відношенню до «невеликих» банків призведе або до незначного укрупнення банківської системи, або до зміни структури власності окремих фінансових установ. Станом на 01.06.2010 р. за даними АУБ в країні працює близько 50 банків, регулятивний капітал яких менше 120 млн.грн. В разі приведення розміру капіталу таких банків до нових вимог, їх капіталізація збільшиться всього на 1,5 млрд.грн. Крім того, рейтингове агентство вважає, що набуття чинності нових правил щодо капіталізації не приведе до істотного підвищення вартості послуг, що надаються, та збільшення конкуренції між банками, оскільки доля депозитних портфелів банків, яких торкнеться заборона, неістотна – до 2% банківської системи.
Агентство «Кредит-Рейтинг» працює на українському ринку з 2001 року і спеціалізується на визначенні кредитних рейтингів за національною шкалою. З початку своєї діяльності на українському ринку агентство «Кредит-Рейтинг» визначило 180 кредитних рейтингів у фінансовому секторі та 85 рейтингів надійності банківських вкладів (депозитів) . Станом на 01.07.2010 р. рейтинг-лист агентства включає 98 кредитних рейтингів у фінансовому секторі та 58 рейтингів надійності банківських вкладів (депозитів).
Інформацію про всі кредитні рейтинги, визначені агентством за Національною рейтинговою шкалою, наведено в інформаційних системах REUTERS та BLOOMBERG.
Для одержання детальнішої інформації:
Департамент
інформації та комунікації, Марина Проценко, тел. (044) 490-25-50
MProtsenko@credit-rating.com.ua
Департамент рейтингових досліджень, Ольга Шубіна, тел.: (044) 490-25-50
OShubina@credit-rating.com.ua