Законопроект «Про державне регулювання ринку рейтингових послуг» буде змінено враховуючи зауваження учасників фінансового ринку
27 жовтня 2010 року відбувся круглий стіл «Регулювання ринку рейтингових послуг: що потрібно змінити?», в якому взяли участь представники законодавчої і виконавчої влади, вітчизняні і зарубіжні експерти фінансового ринку, юристи, представники фінансового і інвестиційного секторів. Учасники дискусії обговорили європейські принципи регулювання діяльності рейтингових агентств, перспективи визнання в Європейському Союзі кредитних рейтингів, що визначаються українськими агентствами, а також положення законопроекту «Про державне регулювання ринку рейтингових послуг» (реєстраційний номер у Верховній Раді України 7042 від 19.08.2010).
Спеціально запрошений експерт – Президент Європейської асоціації
рейтингових агентств (EACRA) Томас Місонг – розповів про основні вимоги, що
пред'являються до рейтингових агентств в Євросоюзі на фоні прийнятого в
2009 році Положення №1060/2009 «Про кредитно-рейтингові агентства». З 1 січня 2011 року
нагляд за рейтинговими агентствами буде здійснюватися на наднаціональному рівні силами
нового мегарегулятора ESMA (European Securities and Markets Authority), тоді як право
вибору моделі використання кредитних рейтингів для цілей регулювання фінансових ринків
закріплюється за національними регуляторами окремих країн.
Найважливішим предметом для обговорення на круглому столі стало забезпечення адекватного рівня вимог до рейтингових агентств, рейтинги яких використовуються для регулювання фінансового ринку України. Визнаючи необхідність більш суворого контролю над діяльністю рейтингових агентств, учасники круглого столу підкреслили, що посилення вимог не повинно обмежувати конкуренцію на цьому ринку. За словами генерального директора агентства «Кредит-Рейтинг» Станіслава Дубко «вимоги до рейтингових агентств мають бути досить високими для того, щоб забезпечити професіоналізм і якість їх роботи, але при цьому не бути перешкодою для виходу на ринок нових гравців. Вкрай необхідно знайти розумний баланс між необхідністю забезпечення вільної конкуренції на ринку рейтингових послуг і завданням зміцнення довіри до роботи агентств, визнаних на державному рівні».
Учасники ринку погодилися з тим, що регулятори різних країн основну увагу приділяють наявності достатнього досвіду фактичної роботи агентств щодо визначення кредитних рейтингів до моменту визнання з боку держави. Рейтингове агентство повинно довести обґрунтованість та об'єктивність своїх оцінок за певний значимий період часу. Так, в США для отримання статусу рейтингового агентства, що визнається, претендент на такий статус повинен довести, що не менше 10 кваліфікованих інвесторів використовували його рейтинги протягом не менше 3 років для ухвалення інвестиційних рішень. В Європі Базельський комітет з банківського регулювання вважає, що такий період повинен складати мінімум 5 років. Підтримуючи в цілому законопроект №7041 «Про державне регулювання ринку рейтингових послуг» як крок вбік посилення вимог до рейтингових агентств, що здійснюють свою діяльність в Україні, учасники круглого столу обговорили можливі механізми підтвердження агентствами фактичного досвіду роботи і ризики, закладені в поточну модель відбору агентств без підтвердження ними такого досвіду.
Генеральний директор «Кредит-Рейтинг» Станіслава Дубко в цілому позитивно оцінив якісні зміни, які сталися на ринку рейтингових послуг з початку поточного року після появи нових уповноважених рейтингових агентств, що забезпечило свободу вибору постачальників таких послуг. Керівник агентства відзначив, що «в умовах конкуренції агентству «Кредит-Рейтинг» вдалося істотно збільшити клієнтську базу в банківському і страховому секторах, причому не за рахунок зниження цін, а за рахунок своєї ключової конкурентної переваги – наявності підтвердженої часом публічної статистики дефолтів і створеної за 9 років роботи репутації об'єктивного і професійного агентства». В той же час Станіслав Дубко вважає, що в умовах відсутності належного контролю з боку регулятора інституційна незрілість нових гравців може спровокувати їх на вибір опортуністичної моделі ведення бізнесу, направленої не на створення довгострокової репутації, а на швидке завоювання певної часини ринку. Спокуса здобуття швидких доходів і нездатність впоратися з конфліктом інтересів при визначенні рейтингів новими гравцями може призвести до появи рейтингових оцінок сумнівної якості і дискредитації інструменту кредитних рейтингів на ринку. В ході круглого столу представниками ГКЦПФР було заявлено про створення спеціальної робочої групи під керівництвом члена Комісії Олексія Петрашко, яка буде займатися формуванням адекватного механізму нагляду за діяльністю рейтингових агентств в Україні.
Учасники круглого столу також обговорили нові форми використання кредитних рейтингів у регулюванні, які запропоновані в законопроекті №7041 «Про державне регулювання ринку рейтингових послуг», висловивши незгоду з ідеологією або способом реалізації окремих норм. Організаторами круглого столу було підготовлено огляд використання кредитних рейтингів регуляторами 21 країни світу для того, щоб запропонувати застосувати в Україні найбільш поширені способи регулювання. В ході обговорення, автор законопроекту №7041 народний депутат України Олексій Плотніков заявив про готовність внести до законопроекту ряд змін з врахуванням зауважень учасників фінансового ринку.
По завершенню на круглому столі було розглянуто передбачений новим законодавством Євросоюзу механізм визнання для цілей регулювання кредитних рейтингів, визначених у третіх країнах. З урахуванням того, що цей механізм може застосовуватися в Україні лише за умови відповідності національних принципів регулювання діяльності рейтингових агентств загальноєвропейським, учасники круглого столу зійшлися в думці про необхідність швидкого приведення українського законодавства до європейських норм.
Звернення учасників круглого столу
Для одержання детальнішої інформації:
Департамент
інформації та комунікації, Марина Проценко, тел. (044) 490-25-50
MProtsenko@credit-rating.com.ua