«Кредит-Рейтинг» оспорив у суді рішення ДКЦПФР про позбавлення агентства статусу уповноваженого
«Кредит-Рейтинг» оспорив у судовому порядку рішення ДКЦПФР України про позбавлення агентства статусу уповноваженого, посилаючись на те, що це рішення було прийнято без належних підстав, з грубим порушенням передбачених процедур і на користь третіх осіб. Агентство має намір забезпечити збереження придатності своїх кредитних рейтингів у цілях регулювання. «Кредит-Рейтинг» також заявив про те, що кредитні рейтинги агентства, отримання яких не обов'язково за чинним законодавством, є дійсними незалежно від результатів суперечки відносно статусу агентства.
У результаті проведеної раніше перевірки діяльності агентства «Кредит-Рейтинг» ДКЦПФР виявила недостатнє нормативне забезпечення вимог щодо відсутності зв'язку рейтингових агентств з учасниками ринку фінансових послуг. 10 березня 2011 року на засіданні Комісії було прийнято три протокольні доручення щодо вдосконалення законодавчого забезпечення діяльності рейтингових агентств. Генеральний директор агентства «Кредит-Рейтинг» Станіслав Дубко вважає, що «до моменту прийняття відповідних нормативних змін жодне уповноважене рейтингове агентство не в змозі виконати існуючі вимоги, тому вибіркове відкликання статусу в одного з агентств слід розглядати як цілеспрямовані дії, направлені на примусовий перерозподіл ринкової долі на користь окремих гравців».
«Кредит-Рейтинг» має намір не лише домагатися в судовому порядку визнання неправомірними дій ДКЦПФР, але й встановити міру причетності до даних дій рейтингових агентств «IBI-rating», «Рюрік» і «Експерт-Рейтинг». За останні десять місяців ці агентства, отримавши статус уповноважених, не змогли зайняти істотну долю на ринку рейтингових послуг України. За цей період три агентства сумарно визначили 22 кредитних рейтинги, довівши їх загальне число до 28, тоді як «Кредит-Рейтинг» залишився лідером як з визначення нових (48) рейтингів, так і з загальної кількості чинних рейтингів (576). Генеральний директор агентства «Кредит-Рейтинг» Станіслав Дубко вважає, що «нові гравці ринку переоцінили важливість статусу уповноважених рейтингових агентств, недооцінивши при цьому значення для потенційних клієнтів таких чинників, як репутація і незалежність агентства, досвід його роботи і кількість раніше визначених рейтингів, якість аналітики і наявність перевіреної часом статистики дефолтів». На його думку, нездатність нових гравців скласти реальну конкуренцію лідерові ринку підштовхнула їх до погоджених неконкурентних дій, які можуть виражатися як в публічній дискредитації агентства «Кредит-Рейтинг», так і у використанні можливостей, що існують в країні з високим рівнем корупції.
За короткий період агентства «IBI-rating», «Рюрік» і «Експерт-Рейтинг» видозмінили стандарти рейтингової діяльності в Україні. Висока якість і об'єктивність рейтингової оцінки отримали альтернативу у вигляді гарантій визначення клієнтові рейтингу високого рівня. Рейтингова процедура деяких агентств може прямо передбачати досягнення згоди про рівень рейтингу до проведення аналізу, що прямо суперечить міжнародним вимогам. Дії трьох агентств породили на ринку раніше відсутнє явище «рейтингового шопінгу», коли окремі клієнти здійснюють пошук не стільки найбільш дешевого, скільки більш поступливого агентства. З'явилися випадки обміну клієнтами агентствами «IBI-rating» і «Рюрік» (одне агентство визначає рейтинг компанії, яка пов'язана з іншим агентством, і навпаки), при цьому «Рюрік» має можливість формувати клієнтську базу за рахунок адміністративного тиску на клієнтів з боку першого заступника міністра МЕРТ Вадима Копилова, прямі родичі якого мають безпосереднє відношення до цього агентства. Крім того, ЗМІ приписують Вадиму Копилову контроль над окремими банками, що створює основу для серйозного конфлікту інтересів в роботі агентства «Рюрік».
«Кредит-Рейтинг» звертає увагу, що інституційна незрілість конкурентів призводить до дискредитації самого інституту незалежних рейтингових оцінок в Україні, причому в той самий час, коли сформувалися об'єктивні передумови для розвитку ринку рейтингових послуг. На тлі істотного зниження обсягу регуляторних вимог щодо обов'язкового рейтингування істотно збільшився ринковий попит на незалежну рейтингову оцінку. Безпрецедентно високий рівень дефолтів емітентів облігацій в 2008-2010 роках, багато в чому обумовлений недосконалістю систем оцінки ризику інвесторами, привів до тривалої стагнації боргового ринку в Україні. Використання інвесторами кредитних рейтингів облігацій стає найважливішим чинником відродження довіри до інструментів фондового ринку. Більше 70% всіх рейтингів, визначених агентством «Кредит-Рейтинг» за останніх 3 роки, не пов'язані з обов'язковим рейтингуванням і попит на них має ринкову природу.
«Кредит-Рейтинг» вважає, що ринок рейтингових послуг повинен функціонувати на принципах ринкової конкуренції між декількома національними рейтинговими агентствами, за умови неухильного забезпечення ними незалежності та об'єктивності рейтингового аналізу. Система розкриття інформації рейтинговими агентствами повинна дозволяти інвесторам оцінити якість рейтингового аналізу будь-якого з уповноважених агентств. Учасники фінансового ринку повинні покладатися на кредитні рейтинги в тій мірі, в якій вони упевнені в якості аналітичного процесу того чи іншого уповноваженого рейтингового агентства. Важливим чинником створення стійкої довіри до рейтингових агентств повинні стати зміцнення їх ринкової репутації, а також розкриття ними інформації, яка дозволяє судити про те, наскільки адекватними були їх оцінки у минулому.
Стратегічні зусилля агентства «Кредит-Рейтинг» будуть направлені на те, аби подальше реформування державного регулювання ринку рейтингових послуг відбувалося на основі міжнародних принципів діяльності, затверджених Міжнародною організацією комісій з цінних паперів (IOSCO). Для забезпечення інтеграції національної системи рейтингових оцінок в європейську, зміни законодавчого регулювання ринку рейтингових послуг повинні враховувати цілі регулювання і тенденції розвитку цього ринку в Євросоюзі. Для цього «Кредит-Рейтинг» продовжить працювати з Європейською Асоціацією рейтингових агентств (EACRA), членом якої він є. Стратегія розвитку агентства передбачає розширення спектру ринкового застосування кредитних рейтингів в Україні, а також розширення своєї географічної присутності в Європі.
Інформацію про всі рейтинги, визначені агентством, наведено в інформаційних системах REUTERS і BLOOMBERG.
Для одержання детальнішої інформації:
Департамент
інформації та комунікації, Марина Проценко, тел. (044) 490-25-50
MProtsenko@credit-rating.com.ua
Юридичний департамент, Аріна Бойко, тел. (044) 490-25-50
a.boyko@credit-rating.com.ua